Prima măsură luată de statul român, încă de la primele semne ale pandemiei de COVID-19 provocată de infectarea cu SARS-CoV-2 a fost suspendarea cursurilor în unitățile de învățământ preuniversitare. O măsură constestată de unii, în acel moment, în special din cauza dificultăților celor care trebuiau să meargă la serviciu. A venit și legea pentru părințiiContinuă lectura „Educația și COVID-19”
Arhive autor:Ștefan Dănilă
COVID-19, o provocare la adaptare
Atunci când m-am hotărât să îmi deschid un blog eram foarte sigur pe mine, chiar neatent la ce făceam, dornic să ajung cât mai repede la pagina albă, la fel cum își dorește copilul să ajungă la apă atunci când părinții îi povestesc despre cât de minunat va fi să înoate în mare (chiar dacăContinuă lectura „COVID-19, o provocare la adaptare”
Ștefan Dănilă, general (r)
Am deschis acest blog în perioada COVID-19, pandemia care a lovit omenirea, într-un mod inexplicabil de puternic, în ciuda avertismentelor lansate cu mulți ani în urmă, a posibilităților de comunicare la nivel global și a instituțiilor internaționale cu competențe în domeniul medical, în special Organizația Mondială pentru Sănătate (WHO – știu că pare o glumă!).Continuă lectura „Ștefan Dănilă, general (r)”
COVID-19, de la Starea de urgență „de îndată”, la Acordul MAI-BOR
Am fost unul dintre primii care am susținut necesitatea instituirii Stării de urgență, ca o soluție pentru asigurarea cadrului juridic necesar pentru măsuri ferme de prevenire și de limitare a răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2. Am susținut necesitatea implicării responsabile și respectarea măsurilor stabilite de autorități. Am semnalat că „urgența” nu ar trebui anunțată și am criticatContinuă lectura „COVID-19, de la Starea de urgență „de îndată”, la Acordul MAI-BOR”
